fbpx

Axilium intervjuar – Mats Gabrielsson

Från tidningspojke till entreprenörslegend – Intervju med Mats Gabrielsson 

I vår serie med inspirerande entreprenörer möter vi Mats Gabrielsson, en av Sveriges mest framstående affärsmän. Känd för sin medverkan i den första säsongen av Draknästet och sina framgångar inom teknologibranschen, har Mats en livshistoria som speglar både passion och motståndskraft. Vi satte oss ner med Mats för att höra hans resa – från barndomens fattiga förhållanden till att leda företag till framgång. 

Ett av hans mest avgörande ögonblick kom när han för en symbolisk summa köpte Diehl Datatronic. Ett företag inom minidatorbranschen som var på konkursens rand 1978, men som under Mats ledning blomstrade och 1983 hade Datatronic 80% av den svenska hemdatormarknaden. 

Med tanke på Mats bakgrund är jag extra nyfiken på hur den påverkade hans karriärval. Mats svar på den frågan blir mycket gripande: Min uppväxt hade enorm påverkan. Jag växte upp under fattiga förhållanden som en outsider, men det skapade en stark revanschlusta. Min pappa, som var en framgångsrik affärsman innan han blev sjuk, delade många historier om sina affärer. Vi bodde i ett och ett halvt rum tillsammans med min syster, och jag började redan som fjortonåring tjäna egna pengar och lärde mig mycket om livet genom spel på hästar och kort. 

När jag var sexton år sa min pappa åt mig att ta ett riktigt jobb. Jag hamnade på ett bygge under vintern 1966/67 – en av de kallaste vintrarna i Göteborg. Där och då insåg jag att utbildning var nyckeln till ett bättre liv. Jag läste in gymnasiet via Hermods och tog mig vidare till Handels i Stockholm. Det blev min väg in i affärsvärlden. 

Vi har tidigare upplevt att framgångsrika entreprenörer ofta mött utmaningar tidigt i karriären, hur har det varit för dig? Mats: När jag kom ut från Handels upplevde jag egentligen inga större utmaningar – jag hade både tur och otur i olika situationer. Som jag brukar säga: ”Det är bättre att ha otur än ingen tur alls, för då har man åtminstone försökt och lärt sig något.” 

Kan du berätta om din resa med Diehl Datatronic och hur du vände företaget till framgång? Mats: När jag köpte Diehl Datatronic för en krona var det inte i konkurs, men ägarna ville bli av med bolaget. Jag började med att reorganisera verksamheten, ”sålde” några av våra systemutvecklare till andra företag och satte upp tydliga affärsregler. Jag styrde företaget auktoritärt och tog alla beslut själv – även om tanken från början var att jag bara skulle jobba en dag i veckan. 

Efter fem månader hade vi två miljoner kronor i kassan, och när jag fick möjligheten att representera Commodore i Sverige började den stora resan. År 1983 hade vi 80 % av den svenska hemdatormarknaden. 

Har du upplevt några stora misslyckanden, och vad har du lärt dig av dem? Mats: Ja, många. Jag tror att misslyckanden är de bästa lärarna. En av mina svagheter är att jag är för snäll, vilket har lett till flera tuffa situationer. Några misslyckanden var nära att ruinera mig, men jag har haft tur och alltid försökt förbättra mig efteråt. 

Efter din långa karriär, vad är det som motiverar dig mest i arbetslivet? Mats: Att fatta rätt beslut som både utvecklar mitt företag GIAB och bidrar till samhället. 

Vi ber alltid våra intervjupersoner att ge några råd till nya entreprenörer att ta med sig, vad skulle du ge för råd? 

  • Skapa inte ett företag på en kafferast – låt det ta tid och planera noga. 
  • Det är okej att göra misstag, så länge du inte upprepar dem. 
  • Det är bättre att ha otur än ingen tur alls – då har du försökt. 

Att vara entreprenör är många gånger ett tidskrävande yrke. Jag är därför nyfiken på hur Mats balanserar yrkes- och privatlivet. Mats svar på frågan är rakt på sak: Familjen blir ofta lidande. Det gäller att vara medveten om det och göra sitt bästa för att kompensera. 

Vilka personliga egenskaper har varit avgörande för din framgång? Mats: Jag är generalist och nyfiken. Dessutom har jag haft en massa tur. 

Ett annat stående inslag i våra intervjuer är att vi frågar personerna: om de kunde ha middag med någon historisk figur, vem skulle det vara? Mats: Ivar Kreuger. Jag tror att han skulle kunna lära mig mycket av sina misstag. Och som sagt, det är av misstag man lär sig mest. 

Har du någon oväntad hobby du ägnar dig åt? Mats: Travhästar. Jag är med från planering och födsel till träning och körning. Det är en passion. 

Slutligen, finns det någon du tycker vi borde intervjua härnäst? Mats: Jag har många idéer, men det får bli en överraskning. 

Mats Gabrielsson är ett levande exempel på hur en kombination av revanschlusta, nyfikenhet och en förmåga att lära av sina misstag kan bygga en framgångsrik karriär. Inspirerande och rak – Mats delar både sina lärdomar och sin filosofi med oss. 

Medgrundare Arash Jamali

Medgrundare Arash Jamali

Dela gärna artikeln på sociala medier

Rekommenderade artiklar